Candidate Experience w IT

Candidate Experience w IT

Candidate Experience w IT — jak zdobyć uznanie programistów?

Na rynku IT, gdzie wciąż obserwujemy walkę firm o najlepszych kandydatów, działania HR nie powinny ograniczać się tylko do znalezienia odpowiedniego pracownika. Ważne staje się także zrobienie pozytywnego wrażenia na kandydatach oraz zadbaniu o ich dobre doświadczenia związane z rekrutacją.

Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, których zastosowanie pomoże Wam zdobyć uznanie programistów.


1. Znajomość branży i stanowiska

Specjaliści IT oczekują, aby rekruterzy świetnie znali specyfikę ich branży, a tym samym doskonale rozumieli potrzeby tych wymagających kandydatów. Najlepiej oczywiście rozmawia im się z “osobami technicznymi”, jednak rekruter z dobrą znajomością pojęć związanych z programowaniem na pewno zrobi na nich dobre wrażenie. Techniczna wiedza nie tylko pomoże Ci prowadzić rozmowy z programistami, ale także znacznie ułatwi wysyłanie ofert do potencjalnych kandydatów.

Źródło: content.linkedin.com

Co więcej, Twoim obowiązkiem jest znajomość dokładnych wymogów pracodawcy w stosunku do określonego stanowiska. W przypadku IT — ważne będą przede wszystkim informacje o projekcie, używanych technologiach, a także, o tym, jak wyglądają ścieżki kariery w danej firmie.


2. Dobre pierwsze wrażenie

Jak to mówią — najważniejsze jest pierwsze wrażenie. A jak je zrobić na kandydacie? Przede wszystkim musisz skoncentrować się na profesjonalnym przygotowaniu wiadomości do kandydata. Powinna ona zawierać wszystkie najważniejsze informacje, które są istotne z punktu widzenia potencjalnego pracownika. Oto mała ściąga, stworzona na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród naszych Użytkowników:


3. Ciekawa rekrutacja

Aby rekrutacja utkwiła kandydatowi w pamięci, powinna się czymś wyróżnić. Specjaliści HR coraz częściej decydują się więc na niekonwencjonalne metody rekrutacyjne, które dla kandydatów będą fajnym i ciekawym doświadczeniem. Ostatnio w IT coraz większą popularnością cieszy się grywalizacja, która łączy przyjemne z pożytecznym. Dzięki niej kandydaci mogą świetnie się bawić, a Ty łatwiej zweryfikujesz ich umiejętności.


4. Szacunek i indywidualne podejście do każdego kandydata

Zadaniem działów HR jest, aby każdy kandydat czuł się wyjątkowo, nawet jeżeli koniec końców nie zostanie zatrudniony. Wielokrotnie spotkałam się z opinią, że rekruterzy mylą imiona albo nawet płeć kandydatów, masowo wysyłając wiadomości na zasadzie “kopiuj-wklej”. To duży błąd, który na pewno nie zostanie prędko zapomniany, a tym samym już na starcie przekreśli Twoje szanse na zbudowaniu pozytywnego Candidate Experience.


5. Konkrety, konkrety i jeszcze raz konkrety!

Są takie pytania, które szczególnie irytują kandydatów: — Proszę opowiedzieć nam coś o sobie”. Grrr! Równie dobrze mogliby mówić: “właściwie nie wiem, o co chciałbym spytać, ale tak głupio milczeć — komentuje jeden z naszych Użytkowników. Jeśli zależy Ci na zrobieniu dobrego wrażenia na kandydacie, staraj się zadawać same konkretne pytania związane stricte z pracą, doświadczeniem zawodowym, umiejętnościami itd. Pamiętaj, że programiści nie lubią tracić swojego czasu!


7. Szybka i sprawna rekrutacja

A skoro już jesteśmy przy czasie — warto podkreślić, że każda osoba szukająca pracy, chciałaby jak najszybciej przejść proces rekrutacyjny. Zadaniem działów HR powinno być zatem zrobienie wszystkiego, aby jak najbardziej usprawnić ten proces m.in. poprzez zapewnienie prostego formularza aplikacyjnego (takiego jak chociażby na No Fluff Jobs ;)).
Co więcej, niektóre rekrutacje ciągną się znacznie dłużej niż powinny. To może spowodować, że kandydat nie będzie już zainteresowany określoną ofertą, ponieważ w międzyczasie zdecyduje się na inną. Z tego właśnie powodu niezwykle ważne jest, aby rekrutacja trwała szybko i sprawie. Warto więc zaplanować wcześniej cały ten proces i zapoznać kandydata z przygotowanym harmonogramem.


8. Dotrzymywanie terminów

Kiedy już podzielisz się z kandydatem wspomnianym wyżej harmonogramem, chcąc okazać mu szacunek, koniecznie musisz wywiązywać się z ustalonych terminów— Chciałbym być traktowany poważnie jeśli ktoś chce mnie zainteresować ofertą pracy — podkreśla jeden z naszych Użytkowników. Nie da się ukryć, że przedłużanie procesu rekrutacji bardzo denerwuje specjalistów IT. Pokazuje ono brak profesjonalizmu ze strony całej firmy i negatywnie wpływa na budowanie pozytywnego doświadczenia związanego z prowadzoną przez Ciebie rekrutacją.


Wyniki badania Candidate Experience II: www.outsourcingportal.eu

9. Konstruktywny feedback

Każdy kandydat oczekuje informacji o zakończonym procesie rekrutacyjnym oraz jego wyniku, dlatego feedback jest niezwykle ważnym elementem w procesie budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy. Zdaniem Specjalistów IT — Obowiązkiem rekrutera jest wysłanie informacji zwrotnej odnośnie tego, co jest nie tak, co wypada słabo i co warto podciągnąć, aby wrócić ponownie do rekrutacji. Jeśli zatem nie chcesz zrazić do danej firmy osób, które nie otrzymały tam pracy — powinieneś napisać parę słów uzasadnienia, dlaczego nie zdecydowano się na ich kandydaturę

Katarzyna Rojewska