Narzędzia, które ułatwią programistom pracę zdalną

Narzędzia, które ułatwią programistom pracę zdalną

Narzędzia, które pomogą Ci w pracy zdalnej

Na pracę zdalną decyduje się coraz więcej Specjalistów IT i w sumie nic w tym dziwnego, ponieważ taka forma współpracy przynosi wiele korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy [sprawdź: Praca zdalna w IT — sielanka czy wyzwanie?]. Niestety, aby być w pełni produktywnym potrzebna jest duża samodyscyplina i wręcz doskonałe samozorganizowanie.

Jak to osiągnąć? Z pomocą przychodzą narzędzia, dzięki którym praca z dala od biura i kolegów z pracy będzie znacznie łatwiejsza.

Oto nasza subiektywna lista 5 najlepszych z nich:


1. GitHub

Zacznijmy od narzędzia bez którego nie wyobrażamy sobie pracy zdalnej programisty, czyli od serwisu GitHub. Jest to swojego rodzaju serwis społecznościowy dla programistów, którego głównym celem jest gromadzenie projektów Open Source.

Dzięki niemu użytkownicy mogą udostępniać stworzony przez siebie kod, udoskonalać go wspólnie z innymi programistami, a także angażować się w nowe projekty.

W GitHub-ie możesz tworzyć prywatne projekty, pracować nad nimi wspólnie z Twoim teamem lub udostępnić swój kod wszystkim użytkownikom w ramach projektu Open Source. Na chwilę obecną jest to najbardziej znana witryna stworzona do społecznego kodowania.


2. Atom

Kolejne narzędzie na naszej liście to niejako developerski odpowiednik znanych programów takich jak chociażby OneNote czy Evernote.

Zaprojektowany przez twórców wspomnianego wyżej serwisu GitHub, Atomto darmowy edytor tekstu dla programistów, dostępny na systemy OS X, Linux i Windows.

To, co go wyróżnia to przede wszystkim przejrzysty interfejs, a także możliwość personalizacji wielu atrybutów działania i wyglądu programu.
Co więcej, Atom posiada inteligentne autouzupełnianie, dzięki któremu pisanie kodu jest jeszcze szybsze i bardziej intuicyjne.

Dzięki temu prostemu narzędziu, możesz mieć dostęp do swojego kodu właściwie niezależnie od miejsca, w którym przebywasz i urządzenia, z jakiego korzystasz. Polecamy szczególnie tym, którzy często zmieniają swoje miejsce pracy.


3. Synergy

Kolejne narzędzie na naszej liście dedykowane jest osobom, które pracują na raz na kilku urządzeniach, korzystających z oddzielnych monitorów. Synergy to program pozwalający na łatwe współdzielenie jednej myszki i klawiatury pomiędzy komputerami z systemami Windows, Linux oraz Mac OS.

Przydatną funkcją jest tu także możliwość korzystania ze schowka systemowego pomiędzy komputerami, a także tymczasowego blokowania myszki na wybranym ekranie.

4. Slack

Czas na narzędzia ułatwiające szybką komunikację z zespołem. Tu szczególnie polecamy Slacka, który świetnie sprawdza się także w naszym teamie 🙂

Jest to bardzo prosty i przyjemny w obsłudze wielofunkcyjny komunikator, który pomoże Wam w sprawnym zarządzaniu projektami i prowadzeniu komunikacji wewnątrz firmy.

Podstawą działania Slacka są kanały, do których możemy zapraszać poszczególnych użytkowników. Dodatkowo, istnieje także możliwość przesyłania prywatnych wiadomości oraz tworzenia niezliczonej ilości konwersacji grupowych.

Niewątpliwą zaletą programu jest to, że współpracuje on z mnóstwem aplikacji i narzędzi webowych, takich jak Google Drive, Google Hangout, Trello, Soundcloud, Asaną, RSS czy Dropbox.

Slack jest dostępny zarówno w wersji przeglądarkowej, jak i mobilnej na urządzenia z systemami Android oraz iOS.


5. Appear.in

Naszą listę zamyka narzędzie, które pozwala na prowadzenie wideorozmów z zespołem, bez konieczności instalacji żadnych programów na swoim urządzeniu.

Appear.in to bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze aplikacja. Aby z niej skorzystać, nie trzeba się nawet logować. Wystarczy stworzyć swój tzw.
“pokój”, nadać mu nazwę, skopiować link i wysłać ludziom z zespołu. Kiedy w niego klikną, automatycznie zobaczycie się na ekranie.

Co więcej, narzędzie umożliwia współdzielenie z rozmówcami swojego ekranu czy też tablicy do rysowania. Dzięki temu w prosty sposób możesz przeprowadzić prezentacje online czy też zobrazować zespołowi interesujące Was kwestie.