Jak poznać, że firma jest dla mnie? Praca w IT.

Jak poznać, że firma jest dla mnie? Praca w IT.

Praca w IT – jak poznać, że firma jest dla mnie? Przewodnik dla kandydata

Szukasz pracy w IT? Koniecznie zapoznaj się z niniejszym przewodnikiem dla kandydata, dzięki któremu bez trudu poznasz, że właśnie trafiłeś na firmę, w której warto pracować. Sprawdź, o co warto zapytać rekrutera, a także jak zweryfikować, czy znalazłeś rzetelnego i uczciwego pracodawcę!

Zmiana pracy w obecnych czasach nie jest aż tak wielką rewolucją, jaką była w życiu naszych rodziców czy dziadków. Model spędzenia kilkudziesięciu lat w jednym zakładzie pracy to już prehistoria – choć zmiana stanowiska czy firmy to oczywiście wciąż spory życiowy stres. Pracownicy stają się coraz bardziej świadomi swoich oczekiwań wobec pracodawcy, zwłaszcza w branży IT. Widzą możliwości, jakie daje praca zgodna z zainteresowaniami i osobistymi talentami oraz jej wielki potencjał do osobistego rozwoju. Zarówno stwierdzenie “pracuję, żeby żyć”, jak i “żyję, aby pracować” nie są już (na szczęście) aktualne.


Obecny model to praca stanowiąca część indywidualnego stylu życia i źródło ogromnej satysfakcji. Aby tak było, Twoje stanowisko i miejsce pracy powinny być optymalnie dopasowane do Ciebie i Twoich celów. Jak zatem sprawić, aby nie tylko nie podjąć błędnej decyzji, ale też czuć się spełnionym w nowej roli?

Jak zabrać się za szukanie pracy?

Poszukiwania dobrze jest rozpocząć od zadania sobie podstawowych pytań i określenia celów. Czego szukam na obecnym etapie mojego rozwoju zawodowego? Czy zależy mi na bardziej odpowiedzialnym stanowisku niż dotychczas, czy raczej na zmianie otoczenia lub rodzaju pracy? Co przeszkadzało mi w dotychczasowych miejscach pracy i w przyszłości chciałbym tego unikać? Czego było mi najbardziej brak i czuję, że pomogłoby mi w dalszej nauce i efektywnej pracy? Co dawało mi wcześniej najwięcej satysfakcji i chcę dalej móc to robić? Efektem takich rozmyślań powinno być określenie m.in.: typów stanowisk, jakimi będziesz zainteresowany, rodzajów firm, którym będziesz się przyglądać czy też warunków pracy i benefitów, jakie będą dla Ciebie istotne.

Przykładowo: zastanów się, czy preferujesz pracę w software house’ie, w którym będziesz mógł sprawdzić się w różnorodnych projektach i zdobyć doświadczenie w wielu różnych technologiach, czy może wolałbyś pracę przy konkretnym produkcie, który poznasz od podszewki, rozwijanym w dobrze ci znanym (i zazwyczaj mało zmiennym w czasie) stosie technologicznym. Zastanów się również, czy to już czas na awans (np. z Mid na Senior Developera), z którym wiążą się dodatkowe, nowe obowiązki, czy też będziesz szukał pracy na tym samym stanowisku, ale  – przykładowo – w trochę innych technologiach czy typie projektów. Pytanie o preferowaną lokalizację i typ biura (open space i biurowiec vs małe biuro w mieszkaniu czy domku z ogródkiem) jest również zasadne, choć warto pozostać w tej kwestii elastycznym – z przyczyn losowych biuro i jego położenie oczywiście mogą się zmienić.

Szukając pracy, bazuj nie tylko na ogłoszeniach – popytaj znajomych i dowiedz się, czy może w firmach, w których pracują, nie szykują się jakieś ciekawe rekrutacje. Dzięki temu często masz szansę dowiedzieć się jako pierwszy o interesujących możliwościach i nowych projektach w branży.

Jakie pytania warto sobie zadać, zanim zaczniesz chodzić na rozmowy?

    • Czy jestem gotowy na ewentualne dłuższe dojazdy w imię ciekawej i rozwojowej pracy? Czy w razie podejmowania ostatecznej decyzji byłby to czynnik decydujący, a może niekoniecznie?
    • Czy zależy mi na bezpieczeństwie i stabilnej współpracy, czy może wolałbym pracować projektowo, np. jako freelancer?
    • Jeśli moim celem zawodowym jest zmiana technologii, w której chciałbym się specjalizować, to czy jestem gotowy na pracę na niższym niż dotychczas stanowisku (często oznacza to powrót do pozycji juniorskiej) i mniejsze zarobki?
    • Gdzie chciałbym znaleźć się w ciągu najbliższych kilku lat i czy firma, do której aplikuję, może mi zapewnić taką ścieżkę rozwoju?

Inną istotną kwestią, o której kandydaci często zapominają, jest przemyślenie oczekiwań finansowych i preferowanej formy współpracy jeszcze przed udaniem się na rozmowę. Pytając o kwestie finansowe, rekruter nie tylko chce się dowiedzieć, czy obu stronom uda się spotkać w oczekiwaniach (choć to oczywiście bardzo istotna sprawa – przykra byłaby sytuacja, gdyby po udanym procesie rekrutacyjnym obie strony chciały nawiązać współpracę, ale okazałoby się, że oferta firmy nie spełnia nawet minimalnych wymagań finansowych kandydata…).  To pytanie jest istotne też dlatego, że odpowiedź na nie powiązana jest z przyszłym stanowiskiem danej osoby w firmie, jeśli określone są w niej widełki wynagrodzeń (w IT to na szczęście już standard). Warto zastanowić się zatem, jaka pensja jest dla Ciebie absolutnym (ale znośnym :)) minimum, którą zaakceptowałbyś w przypadku niezwykle ciekawej propozycji pracy, a także jaka kwota byłaby dla Ciebie w pełni satysfakcjonująca.

Solidna firma potraktuje podane przez Ciebie oczekiwania jako punkt odniesienia, dowód na świadomość swojej wartości jako pracownika i porządne przygotowanie do rozmowy. Przy ewentualnej ofercie pracy zaproponuje wynagrodzenie adekwatne do Twoich umiejętności i doświadczenia, oparte na wewnątrz-firmowych kryteriach. Pamiętaj, że każdy pracodawca ma własne wymagania, a zatem różniące się od siebie propozycje wynagrodzenia czy stanowisk ze strony różnych firm nie są niczym niezwykłym (np. oferta na stanowisko juniorskie w jednej organizacji i jednocześnie na pozycję Mida w innej). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – pytaj o dokładny feedback.

Nie obawiaj się również, że pracodawca mając możliwość zapewnienia wyższego wynagrodzenia, “sprytnie” pozostanie przy Twojej niższej propozycji. Uczciwy pracodawca nie podejdzie tak do sprawy – chyba, że podana przez Ciebie kwota wykracza poza firmowe widełki wynagrodzeń na danym stanowisku. Jak sprawdzić, czy w Twoim przypadku firma podeszła do sprawy fair? Jak zawsze, moja uniwersalna rada brzmi – nie bój się pytać ? Zapytaj, na czym została oparta ostateczna oferta Twojego proponowanego wynagrodzenia. Nie ma sensu dyskutować z wysokością firmowych widełek, ale masz prawo wiedzieć, jak prezentuje się w ich zakresie Twoja kandydatura i z czego to wynika.

Ważną sprawą jest decyzja w zakresie umowy współpracy: w IT najczęściej jest to wybór pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (tzw. B2B) oraz umową o pracę, ewentualnie umową o dzieło. Każda z tych umów ma swoje zalety i wady, w związku z czym warto zrobić własny research, jakie korzyści niosą ze sobą poszczególne rodzaje współpracy, aby nie być później zaskoczonym detalami i zmieniać decyzji na ostatnią chwilę. Ważne jest też to, aby nie traktować firmy jako doradcy finansowego i zasięgać szczegółowych porad na temat tego, która z umów jest bardziej korzystna. Oczywiście – czy to rekruter, czy osoba z działu administracji lub księgowości na pewno chętnie wsparłaby Cię poradą, ale po pierwsze – nie są w tym obszarze ekspertami, a po drugie – nie będą chcieli wywierać wrażenia presji na dany typ współpracy (i tak powinien zachować się profesjonalista w takiej sytuacji). To na Tobie spoczywa ostateczna odpowiedzialność za to, który typ współpracy wybierzesz, zwłaszcza, jeśli miałeś możliwość wyboru, a nie tylko jedną dostępną opcję.

Jakie pytania zadawać rekruterowi?

Dowiedz się, jakie oczekiwania ma firma wobec pozycji, na którą aplikujesz. Skonfrontuj swoje rozumienie ogłoszenia o pracę na tym stanowisku z odpowiedzią rekrutera. Nie bój się otwarcie powiedzieć, czego szukasz. Przykładowo: jeśli uważasz, że ze swoim doświadczeniem chciałbyś zostać seniorem, zapytaj rekrutera, jak wyglądają obowiązki seniora w danej firmie. Może się to różnić w zależności od organizacji, ale może też być zupełnie inne od Twoich wyobrażeń na temat pozycji seniora.

W rozmowie bądź szczery, nie tylko co do szczegółów Twojego doświadczenia, ale również w odpowiedziach na pytania dotyczące Twojej osobowości, cech, planów czy też preferencji np.  co do sposobu pracy (przykładowo: indywidualnie vs w zespole, zdalnie czy też w biurze), Twoich mocnych stron i takich, nad którymi chciałbyś nadal pracować, planów na dalszą zawodową przyszłość etc. Są to pytania zazwyczaj nielubiane przez kandydatów, wyczuwających w nich “podstęp” lub presję na podanie “prawidłowej” odpowiedzi. Prawda jest taka, że tutaj NIE MA dobrych czy złych odpowiedzi. Otwartość w tych kwestiach może zapobiec niedopasowaniu danej osoby do specyfiki pracy w zespole, a także typu relacji już obowiązujących w organizacji. Dobry rekruter chce to wszystko wiedzieć, żeby uniknąć  jakichkolwiek nieporozumień i mieć pewność, że współpraca rozwinie się w pozytywny sposób.

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej warto przyjrzeć się temu, jakiego typu pytania zadaje rekruter i jaki jest klimat spotkania. Czy czujesz się niczym na przesłuchaniu CIA, czy też masz poczucie, że Twojego rozmówcę naprawdę interesuje poznanie Ciebie jako osoby? Owszem, dobry rekruter poszukuje konkretów na potwierdzenie pewnych cech czy umiejętności kandydata, natomiast ważne jest także – a może przede wszystkim – poznanie kandydata jako człowieka. Nikt nie chce przebywać ośmiu godzin dziennie z kimś, z kim nie ma zupełnie żadnych tematów do rozmowy albo jest to osoba ciężka w codziennym kontakcie. Twój potencjalnie przyszły zespół też na pewno nie.

Podczas rozmowy powinieneś doświadczyć nie tylko pytań ze strony rekrutera, ale też obfitej porcji informacji o firmie i jej historii. Zapytaj więc, jakie plany ma firma, w jakim kierunku obecnie zmierza, a także czy ma wizję i wartości, którymi się kieruje. Dopytaj również, w jaki sposób te wartości realizowane są w praktyce. Ciekawym doświadczeniem jest zadanie pytania rekruterom z zespołu HR lub technicznym, dlaczego pracują w tej firmie i co w niej cenią. Reakcja i treść odpowiedzi mogą powiedzieć Ci bardzo wiele.

Pytania dotyczące projektów realizowanych przez firmę czy też produktu, nad którym pracują, również są bardzo pożądane – nie tylko jako cenne źródło informacji dla Ciebie, ale też powód do radości rekrutera, którego na pewno ucieszy bardzo Twoja ciekawość i zaangażowanie. W przypadku software house’u warto dowiedzieć się, czy posiada konkretny profil klientów oraz jak wygląda tryb pracy projektowej – radzenie sobie z sytuacjami ewentualnych nadgodzin lub przerwami pomiędzy projektami, kto podejmuje techniczne decyzje w projektach, czy metodyka pracy jest Agile’owa, czy raczej klasyczny Waterfall etc. W firmie produktowej dopytaj o strukturę zespołu, “świeżość” stosu technologicznego i wyzwania, jakie czekają zespół przy dalszym rozwoju produktu. A może chwilowo w planach jest jedynie utrzymywanie aplikacji? Jak rozwijają produkt, jak ewoluuje ich technologia i sposób pracy nad produktem? Jaka jest ich metoda zarządzania produktem? Są to co prawda rzeczy leżące dalej od developmentu, ale dają wyobrażenie o poziomie zarządzania, strategii i taktyki w firmie. Zapytaj też o wszystkie rzeczy, które w dotychczasowej karierze drażniły Cię w pracy lub też których Ci brakowało.

Pamiętaj, że dobry rekruter powinien przekazać Ci konkretne odpowiedzi na wszystkie pytania – lub też zapewnić, że po Waszej rozmowie zasięgnie informacji i wróci do Ciebie z odpowiedzią. Oczywiście powinien również sprawnie wrócić z feedbackiem po każdym etapie rekrutacji albo informacją, kiedy będziesz mógł się jej spodziewać. Jeśli czas mija, a informacji zwrotnej nie widać na horyzoncie – nie obawiaj się napisać lub zadzwonić z pytaniem, co dzieje się z Twoją kandydaturą. Rekruter to też człowiek, zdarza mu się zapomnieć o wysłaniu maila lub też kliknięciu przycisku “wyślij” ?

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas rekrutacji?

Pierwsze wrażenie po wejściu do biura jest bardzo istotne. Zwróć uwagę na powitanie z Tobą oraz na to, czy ktoś poświęca Ci całą uwagę i dba o to, żebyś nie czuł się zagubiony (odprowadzi na miejsce, zaproponuje coś do picia itp.). Sposób, w jaki zostaniesz przywitany, jest papierkiem lakmusowym tego, jak wyglądają relacje w tej firmie. Czy od wejścia czeka Cię tor przeszkód w postaci braku wolnej sali do rozmowy, naburmuszona mina Twojego rozmówcy lub też – o zgrozo – spóźnieni rekruterzy?  Jak najbardziej wypada też poprosić o oprowadzenie po biurze, aby przekonać się, jak wygląda dane miejsce i jak się w nim czujesz. Nie sam wystrój biura jest najważniejszy, ale także to, w jaki sposób zachowują się pracownicy, których spotkasz na korytarzu. Czy śmieją się i żartują, witają się z Tobą w przyjazny sposób, czy też atmosfera jest raczej napięta?

Wielu kandydatów zadaje sobie pytanie, jak w praktyce sprawdzić, czy firma faktycznie kieruje się deklarowanymi wartościami? Po pierwsze, szukaj konkretnych przykładów działań firmy w odpowiedzi na pytania zadane rekruterowi. Po drugie, wyznacznikiem wartości organizacji są warunki pracy i benefitów, jakie oferuje. Przykładowo: jeśli deklarowaną wartością jest rozwój i nauka, w firmie nie może zabraknąć możliwości skorzystania ze szkoleń (wewnętrznych lub zewnętrznych), budżetu edukacyjnego, sposobów wewnętrznej wymiany wiedzy w organizacji, firmowej biblioteczki lub też możliwości pracy w ciszy i skupieniu (osobny pokój do cichej pracy, możliwość pracy zdalnej w jakimś wymiarze). Oczywiście niekoniecznie wszystkie te elementy muszą występować jednocześnie ?

Jeśli chodzi o benefity, sam fakt ich istnienia nie jest na rynku pracy (a tym bardziej w IT) już żadną rewelacją. Praktycznie każda firma proponuje swoim pracownikom pewne bonusy czy dodatki do wynagrodzenia. Ważne jest jednak, aby proponowane benefity były zgodne z misją i wartościami firmy. Łatwo po tym poznać, czy stanowią one część spójnego planu działania pracodawcy, czy też zostały wprowadzone w sposób przypadkowy, jedynie w celu przyciągnięcia kandydatów i wyróżnienia się na rynku. Ponadto należy pamiętać o tym, że duża korporacja dysponuje większym budżetem niż mniejsze firmy produktowe czy software house’y. Warto więc tym bardziej zwrócić uwagę na ich spójność z resztą wizerunku i działań firmy. Jeśli deklaruje ona dbałość o pracownika i work-life balance, warto dowiedzieć się, czy proponuje płatny urlop, wybór typu umowy współpracy, elastyczne godziny pracy czy też pewien wymiar pracy zdalnej. Dobrze jest dopytać nie tylko o fakt ich istnienia, ale też o reguły korzystania z tych możliwości – wówczas widać jak na dłoni, czy faktycznie są to przestrzegane zasady, czy też obecne jedynie na firmowej stronie.

Skoro przy tym jesteśmy – przed rozmową czy nawet jeszcze wysłaniem CV, zajrzyj w zakładkę “Kariera” lub “Zespół” na stronie firmy. Obejrzyj fotografie pracowników, poczytaj opisy stanowisk. Zwróć uwagę na to, czy strona jest generyczna, wpisująca się bezwzględnie w aktualne trendy, czy też spójna z całością przekazu danej organizacji i wyróżniająca się czymś oryginalnym. Przyjrzyj się szczególne językowi, jaki został użyty w tekstach czy ogłoszeniach  (znowu istotna tu jest możliwość wyczucia klimatu, ducha organizacji, nie zaś pustych, popularnych sloganów). Autentyczność, konkrety i prostota przekazu są najważniejsze.

Zerknij również na profile firmy na Instagramie i Facebooku. Sednem sprawy nie jest tutaj częstotliwość publikacji, ale jakość publikowanych materiałów. Przez jakość mam na myśli zdjęcia, grafiki czy teksty przekazujące treści istotne z punktu widzenia osoby zainteresowanej daną firmą – pokazujące wydarzenia dziejące się wewnątrz firmy (i ukazujące prawdziwe emocje czy zabawne sytuacje, a nie wystudiowane pozy), czy też przekazujące cenną branżową wiedzę albo aktualizacje z życia organizacji.


Podsumowanie

Podsumowując, warto jest pamiętać o tym, że istnieją sprawdzone sposoby, aby na każdym etapie rekrutacji można było w miarodajny sposób sprawdzić, czy firma, do której aplikujesz, jest godna zaufania i czy dba o to, żeby być po prostu fajnym i wartościowym miejscem pracy. Szukając nowych wyzwań zawodowych, zwracaj zatem uwagę na szczegóły obecne w rozmowie z rekruterami, autentyczność i spójność komunikacji danej firmy, a przede wszystkim na własną intuicję ?

Jeśli macie jeszcze inne, nie wymienione przeze mnie spostrzeżenia i metody na udaną rekrutację – podzielcie się nimi w komentarzach!  A jeśli chcecie pomóc innym w znalezieniu wymarzonej firmy dla siebie – podajcie ten artykuł dalej swoim znajomym. Powodzenia w poszukiwaniach!