15 Mar Projekt poboczny w zespole – jak zorganizować wspólną pracę po godzinach?
Projekt poboczny w zespole – jak zorganizować wspólną pracę po godzinach?
Programowanie to nie tylko to, co znamy z 8-godzinnego dnia pracy, spędzonego w bardzo ładnym biurze w fajnej firmie. To często coś, co wykonujemy po godzinach i w ten sposób – w zależności od sytuacji – realizujemy swoje lub cudze pomysły. A jak ta realizacja wygląda w praktyce? W niniejszym wpisie postaram się opowiedzieć o programowaniu i budowaniu swojego produktu w zespole. Zobacz, na jakie problemy można natrafić, kiedy robi się to po godzinach, a do tego każdy ma inny grafik i jest na innym etapie życia.
Niektórzy, już od najmłodszych lat mają tak, że “wszędzie ich mało”. Jeżeli jesteś taką osobą, to uwierz mi, w pełni Cię rozumiem. Od momentu, gdy zaczynamy poznawać ludzi i żyjemy w czasach, kiedy to pewnie w każdej kawiarni co najmniej jedna osoba pracuje właśnie nad swoim nowym pomysłem na biznes, ciężko jest nie interesować tym, co chcą zrobić. Tak też jest ze mną. Na początku dość sceptycznie podchodzę do zdania “Rozwijam swój start-up.”, lecz jeżeli widzę, że wszystko się zgadza i ma to ręce i nogi, to nie mam problemu z tym, by coś od siebie do tego pomysłu dołożyć. Jak jednak wiadomo, często realia są zupełnie inne od tego, co na początku zakładaliśmy…
Gdy pomysł czeka na inwestora
Zależnie od tego, jakie mamy spojrzenie to sytuacja najlepsza lub najgorsza. Jedni widzą w niej ogrom pracy, drudzy możliwość do zostania częścią nowego, fajnego pomysłu. Myślę, że właśnie dlatego proces budowy projektu od zera wywołuje tyle emocji, bo wszystko się zaczyna i wymaga dużo zaangażowania. Trzeba włożyć naprawdę ogrom pracy i wysiłku, by dojść do momentu, w którym można pokazać nasz projekt innym ludziom, aby ktoś w niego zainwestował. Jednakże, jeżeli pomysł sam na siebie nie zarabia i nie możemy się z niego utrzymać, to w rzeczywistości wygląda to mniej więcej tak, że najpierw osiem godzin spędzamy w normalnej pracy, to potem dobrze byłoby jeszcze co najmniej 4 poświęcić na nasz pomysł. Nie da się ukryć, że na dłuższą metę jest to męczące.
Start-up to przede wszystkim zespół
… a jeżeli mamy zespół to komunikacja jest podstawą. Jednak kiedy wszyscy pracują zdalnie, wówczas odbywa się ona głównie na Slacku lub innym komunikatorze i wygląda nieco gorzej niż ta w normalnym modelu. Podziwiam ludzi, którzy budują tego typu zespoły w początkowej fazie rozwoju projektu, ponieważ wymaga to naprawdę dużo elastyczności, cierpliwości i zrozumienia.
Niełatwo jest zgrać grafiki wszystkich członków projektu
No właśnie, jak już jesteśmy przy elastyczności, to projekty po godzinach mają to do siebie, że często, gdy wracamy po pracy, po prostu potrzebujemy odpoczynku. Do tego, nie zawsze jest tak, że każdy członek zespołu to młoda, studiująca jeszcze osoba. Często trafiam na ludzi, którzy mają już poukładane życie, pewną stabilizację, a za tym idzie – odpowiedzialność. Moim zdaniem tutaj nie należy myśleć “zero-jedynkowo” i mieć na uwadze to, że przesunięcia w takim projekcie są pewnego rodzaju codziennością. W momencie, gdy – na przykład – rozwijamy aplikację mobilną, która ma wersję na iOSa i Androida, a do tego wymaga obsługi graficznej, komunikacji w mediach społecznościowych oraz prowadzenia bloga, to naprawdę nie jest łatwo skoordynować grafik tych wszystkich osób tak, by cały zespół się spotkał i omówił wszystkie kluczowe dla projektu sprawy. Oczywiście mamy Skype’a i inne komunikatory, ale czasem nawet w kodzie jedna osoba musi po prostu pokazać drugiej palcem, co jest nie tak.
To przekłada się na terminowość i zadowolenie z wkładanej pracy.
Na jakiejkolwiek grupie związanej z własną działalnością, często usłyszeć można, że jeżeli przytłacza nas praca, to powinniśmy delegować. “Wszystko kryje się w dobrym zarządzaniu”, a w ogóle to jeżeli chce się rozwijać własny biznes, najlepiej jest być osobą, która już przynajmniej jeden sama rozkręciła. Oczywiście jest to delikatnie mówiąc, optymistyczne i mało realne spojrzenie. Bo każdy przecież kiedyś musi zacząć, a błędy są nieuniknione. Czasem komuś puszczają nerwy, ktoś o czymś zapomni, albo jego bliscy będą chcieli, by oderwał się od pracy i poświęcił im trochę czasu. W takiej sytuacji może być tak, że nie wszystko zostanie zrealizowane w terminie. Nagle okazuje się, że praca w start-up’ie to praca jak każda inna. Różnica jest taka, że na początku musimy wiele włożyć, zanim coś wyciągniemy. A do tego, poza samym lenistwem czy też zmęczeniem, musimy godzić to z tym, czym zajmujemy się na co dzień i co daje nam ten przysłowiowy chleb.
Mimo wszystko warto
Po czasie stwierdzam, że metody zarządzania, czy też narzędzia takie jak Trello, Slack lub Jira, nie działają dopóty, dopóki w kimś nie ma chęci do pracy. A jednocześnie nie zawsze trzeba od niego tej pracy oczekiwać. Jednak po co najmniej dwóch latach takiego zwiększonego zaangażowania pomysły ze spisanej koncepcji przeradzają się w produkt. Pojawiają się pierwsze negocjacje z inwestorami i widać, że pomysł idzie do przodu. Wtedy może okazać się, że po czasie starań, nieprzespanych nocy i momentów, w których pojawiała się frustracja, nasza praca zostaje doceniona, a pomysł – mimo, że wymaga dalszego rozwoju – jest wart tego, aby nadal poświęcać mu czas.
To nie inwestor nie sprawi, że nasz biznes wyjdzie
Choć budżet na działania znacząco rośnie i możemy powiększyć zespół, to należy pamiętać o tym, że choć od teraz poświęcanie czasu jest dużo łatwiejsze i występuje mniej zgrzytów, to nadal nasz projekt wymaga pracy i przypuszczać można, że jeszcze na siebie nie zarabia. A tak długo, jak na siebie nie zarabia nie jest biznesem, na którym możemy polegać. I w pewnym sensie tutaj wchodzimy na powtarzalną ścieżkę: rozwijamy projekt, aż będzie rentowny, zarabiamy na nim, zastanawiamy się znowu nad tym, co zrobić, by dalej się rozwijał, a ludzie chcieli z niego korzystać, znowu wdrażamy innowację i znowu na nim zarabiamy.
W powyższej uproszczonej drodze i schemacie nie widać może wszystkich umiejętności menedżerskich, jakie trzeba przyswoić. Nie widać też wszystkich kwestie prawnych, czy fiskalnych, ale widać jedno. Projekt poboczny, który naszym zdaniem ma potencjał, by stać się firmą wymaga dość dużo czasu, wyrzeczeń i zaangażowania. Jako programiści, graficy czy project managerowie musimy pamiętać o tym, że to coś zupełnie innego niż normalna praca. Tutaj ludzie często nie są na każde zawołanie, bo między jednym, a drugim muszą też znaleźć przestrzeń na to, by po prostu funkcjonować, pójść na pocztę, żyć. Ale mimo wszystko warto. W pewnym sensie nawet miejsce, gdzie teraz czytasz ten artykuł jest na to przykładem. Z pomysłu i włożonej pracy przerodziło się w firmę, która dzisiaj łączy programistów z pracodawcami. Na początku, poza małą grupą, nikt nie wiedział, w jakim kierunku się to rozwinie i czy w ogóle. Dziś jest już zupełnie inaczej i dlatego właśnie na koniec chciałbym zachęcić Was do tego, by mimo wszystko próbować i się nie zrażać. By poznawać to, jak to jest pracować z innymi ludźmi “po godzinach” i eksperymentować, bo wiem, że do niczego złego nas to nie zaprowadzi, a jeżeli będziemy wytrwali – może dać wiele w zamian.