Jak wybrać software house do projektu? Kilka praktycznych rad

Jak wybrać software house do projektu? Kilka praktycznych rad

 

Jak wybrać software house do projektu? Kilka praktycznych rad

Długie godziny poświęcone na opracowywaniu strategii systemu informatycznego, a następnie jego analizie to tylko początek długiej drogi jaką należy przejść od pomysłu do momentu dostarczenia gotowego projektu klientowi. Choć te etapy są niezmiernie ważne to nam jako przyszłym przedsiębiorcom niewiele dadzą jeśli popełnimy błędy w późniejszych elementach cyklu życia projektu. Nie mniej ważne, a nawet powiedział bym że najważniejsze jest to w jaki sposób dany system zostanie zaprojektowany, zbudowany, udokumentowany oraz wdrożony. Cały problem polega tutaj na tym, że większość przedsiębiorców nie może poszczycić się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem z zakresu kompetencji technicznych. Jak to zwykle bywa takie osoby znają się jedynie na wykresach i przeróżnych wskaźnikach ekonomicznych. W takiej sytuacji nie pozostaje więc nic innego jak tylko poszukać odpowiedniej firmy informatycznej będącej w stanie zapewnić niezbędny know-how, pracowników i infrastrukturę. Należy jednak pamiętać, że od tej decyzji będzie zależała przyszłość Twojej firmy bądź danego projektu, nie będzie „drugiego terminu” oraz możliwości poprawki. Jeśli coś nie wypali, skończy się kariera Twojego biznesu.

Fot: Liran Mimon, CC-BY-SA-3.0.

Zastanówmy się więc na co zwracać uwagę przy wyborze software house’u do realizacji danego projektu? Czy warto kierować się tutaj ceną czy może też doświadczeniem, zrealizowanymi wcześniej projektami albo opiniami klientów? Na jakie szczegóły zwracać uwagę?

Na początek ustalmy wymagania i oczekiwania…

Zanim jednak odpowiemy sobie na powyższe pytania musimy zastanowić się nad tym jakie są nasze wymagania, to właśnie my jako pomysłodawcy całego przedsięwzięcia wiemy to najlepiej i jesteśmy wstanie je określić. Kolejnym krokiem będzie dokładne sprecyzowanie naszych oczekiwań. Następnie należy określić grupę docelową czyli to jakich klientów będziemy mieli oraz mniej więcej czas wykonania danego systemu. Na końcu pozostaje tylko oszacować budżet jakim dysponujemy.

Uzbrojeni w taką wiedzę możemy więc przystąpić do poszukiwań konkretnej firmy, która stanie się partnerem w naszym biznesie.

Kogo wybrać?

Rozpoczynając poszukiwania software house’u na początku większość z Was pewnie udała by się do wyszukiwarki Google, nie jest to co prawda zły pomysł, ale pamiętajmy o tym, że warto  na samym wstępie popytać znajomych o to czy nie mieli już okazji współpracować z jakimiś firmami tego typu oraz jak taka współpraca wyglądała? Warto również zapoznać się z rozwiązaniami konkurencji – jeśli takowa istnieje i zerknąć na to kto dany system wykonał. Jeżeli istnieje jakaś dobra i co najważniejsze godna polecenia firma IT specjalizuje się w budowie konkretnych rozwiązań informatycznych ściśle w branży w jakiej chcesz rozwinąć swój biznes to na pewno świadczyła swoje usługi różnym konkurencyjnym dla Ciebie klientom.

Na co zwracać uwagę?

Kiedy już zdecydujemy się na konkretnego wykonawcę lub przygotujemy sobie listę potencjalnych kandydatów to warto tutaj dokładnie przeglądnąć portfolio takich firm. Szczególną uwagę warto zwrócić na to jakie projekty wcześniej realizowało dane przedsiębiorstwo, czy ich wymagania były zbliżone do naszych (na przykład w kwestii wielkości ruchu) oraz jak firma radziła sobie w przypadku nagłych awarii  bądź różnych niespodziewanych sytuacji.

Po wstępnym zapoznaniu się z tymi podstawowymi informacjami skontaktujmy się z konkretnym przedsiębiorcą i umówmy się na spotkanie, na którym warto aby pracownik firmy z którą chcemy współpracować przedstawił swoją wizję systemu którego chcecie zbudować, opowiedział o możliwych problemach na podstawie swojego doświadczenia i potencjalnych sukcesach. Jeżeli faktycznie zna się na tym co robi nie powinno być z tym problemu, a dla Ciebie otrzymanie kilku rad o osoby „technicznej” już na wstępie powinno być dobrym znakiem na zapowiadającą się w przyszłości współpracę.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dość prostej ale nie mniej istotnej radzie, nigdy nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie i za szybko. Wszystko warto dokładnie przemyśleć i przeanalizować. Jak już wspomniałem na początku tego artykułu decyzja o wyborze wykonawcy systemu IT jest jedną z najważniejszych w Twoim biznesie i to od niej zależy czy Twój pomysł okaże się sukcesem czy też nie – mniej to na uwadze.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Smartbees.pl.
ŁUKASZ DUDZIŃSKI